Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

 
English Polski

Rys historyczny

Od 1946

  • HYDROTEST
  • HYDROBUDOWA-4
  • HYDROBUDOWA-11
  • ENERGOPOL-5

Stocznia Szczecińska Historia Energopol – Szczecin S.A. jako specjalistycznej firmy hydrotechnicznej rozpoczęła się od pierwszych lat po II wojnie światowej. W 1949 roku zostały ustanowione jednostki organizacyjne przedsiębiorstwa państwowego PPB Hydrotest na Pomorzu. Ich zadaniem była odbudowa zniszczonej infrastruktury portów wojennych, handlowych i rybackich a także obiektów stoczniowych. Intensywny rozwój gospodarki morskiej po wojnie, a zwłaszcza budowa nowych baz rybołówstwa dalekomorskiego, portów handlowych jak również wdrażanie kompleksowego programu ochrony wybrzeża, wymuszały usprawnienie i dalszą rozbudowę budowli hydrotechnicznych na Pomorzu Zachodnim.
 

Stocznia SzczecińskaNasze Przedsiębiorstwo działało pod różnymi firmami zachowując jednak ciągłość doświadczenia i tradycji: w 1975 roku, w oparciu o dwa działy budownictwa portowego w Szczecinie i w Świnoujściu, jak również o część działu fundamentowania, zostało założone niezależne przedsiębiorstwo pod firmą: Hydrobudowa 11 a następnie pod firmą: Przedsiębiorstwo Morskiego Budownictwa Hydrotechnicznego Energopol – 5. W tym czasie budowaliśmy między innymi porty handlowe w Świnoujściu i w Szczecinie, przeprawy promowe, bazy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Floty Bałtyckiej ZSRR oraz zewnętrzny system chłodzenia elektrowni nuklearnej w Kursku.

Nabrzeże PolskiePostępując zgodnie z kierunkami zmian systemu gospodarczego, w 1990 roku dokonano transformacji Przedsiębiorstwa z przedsiębiorstwa państwowego w przedsiębiorstwo prywatne „Energopol – Szczecin” Spółka Akcyjna. Krach w gospodarce zmusił nas do zaadaptowania naszego profilu działalności do wymagań rynkowych. Obecna silna pozycja naszej Firmy na rynku, w połączeniu z dobrymi perspektywami dla rozwoju rynku usług budowlanych w związku z niedawnym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, umożliwia nam patrzenie w przyszłość z optymizmem.

 

Powrót >>

Należymy do:

  Polski kongres drogowy   Unia dla przedsiębiorczych

Polski Związek Pracodawców BudownictwaPolish Cluster of Constraction ExportersOgólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa    Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie    Unia Europejska